7 zasad drogi Junan

Autor: Ludwig van Goth, Gatunek: Proza, Dodano: 30 maja 2014, 01:00:31

1. Nie twórz nadmiernie pytań. Odpowiedziami jednoznacznymi zajmują się naukowcy i przyrodoznawcy. Ty ze swoimi pytaniami egzystencjalnymi nie znajdziesz jednoznacznych odpowiedzi, a jedynie pomnożysz pytania, które przytłoczą cię i sparaliżują działania.

2. Twojej duchowości nie da się obejrzeć przez teleskop ani pod mikroskopem. Nie próbuj jej więc zrozumieć, tak jak się rozumie teorię ewolucji lub działanie baterii słonecznych.

3. Stawiaj sobie i innym wymagania ale nie snuj oczekiwań. Nic tak nie oszukuje jak oczekiwanie na więcej. Lepiej aby spotkała cię miła niespodzianka ze strony człowieka, który wydawał się głupi niż przykrość ze strony kogoś, kto wydawał się ideałem. Dotyczy to także ciebie wobec siebie samego. Istnieje tu i teraz, przeszłość już przeminęła, a przyszłości jeszcze nie ma, więc są mniej ważne niż to, co obecne.

4. W stosunkach z ludźmi odwołuj się do ich inteligencji, a w razie jej braku do prostych zasad, które są w stanie zrozumieć bez bólu głowy. Czasami najgorsze zasady są lepsze niż ich brak. Pamiętaj jednak: Zasady są dla ludzi, a nie ludzie dla zasad. Podobnie jest z tradycjami i całym spektrum nawyków u homo sapiens.

5. Lepiej samemu z trudem coś tworzyć, niż biernie i łatwo pochłaniać cudze. Lepiej medytować, niż siedzieć bezczynnie. Wysiłek i medytacja wzmocni twój rozsądek. Wtedy będzie lepiej po prostu zadziałać niż zamęczać się myśleniem o tym co ma się zrobić, powiedzieć lub jak postąpić.

6. Pochłaniaj wiedzę, czytaj, poszukuj, słuchaj co mówią inni, nawet ci, a może przede wszystkim ci, których nikt inny nie słucha. Odnajduj w sobie pryzmaty przez, które inni nie są w stanie spoglądać. Spoglądając na mapę Polski ktoś zobaczy Wisłę, a ty być może ujrzysz pękniecie wzdłuż całego kraju. Pilnuj aby twoje rzęsy nie były kratami. Wolność jest wartością duchową i z niej wypływają inne wartości.

7. Strzeż się ignorantów, tych którzy każdą ludzką wartość i odruchy wrażliwości chcą przekuć w ideologię, czy religijne dogmaty. Oni chcą zatrzymać świat w stanie idealnym, nie widząc, że w ten sposób tylko tamują strumień życia, zamieniając go w zamulony staw.

Komentarze (6)

 • Tylko wydaje mi się, że pojęcie ' ignorant' zmieniło się od tamtych czasów.
  Może warto dodać "I" tych którzy....

 • Mam nadzieję, że autor nie poucza, tylko wygłasza ten monolog do samego siebie jak na mędrca przystało

 • To szereg stwierdzeń. Można je przyjąć, odrzucić całkowicie lub częściowo. Nie jestem mędrcem;-)

 • To "filozofia" praktyczna, doświadczalna, nie żadne wymysły.

 • a to całkiem praktyczny poradnik, biorę częściowo :)

  Początkowo rady 5-tki i 6-tki nieco sobie przeczą. Ciekawa jest teza, że lepiej tworzyć z mozołem niż wchłaniać łatwo cudze. Może to i słuszne, że praca uszczęsliwia :) Ale co z tymi, którzy nie mają daru twórczego, wzglednie nie odnależli swojej drogi i zasypują świat kiepskimi dziełami? Obawiam się, czy to nie glejt na grafomanię i kiczowate rękodzieła :)

 • Ciekawe Królowo, że znalazłaś sprzeczność zamiast uzupełnienia. Dla mnie punkt 5 i 6 świetnie się uzupełniają. Zauważ, że niektóre punkty brzmią jak nakazy a niektóre są po prostu stwierdzeniami. To ważne rozróżnienie przy czytaniu i interpretacji. Weź to pod uwagę. Uwierz, wszystko się zgadza :-)
  Dzięki za odwiedziny ;-*

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się